HERENDI HORGÁSZ EGYESÜLET
H O R G Á S Z R E N D J E
2023. február 01.-től – 2024. január 31.-ig
Horgászturizmus komplex fejlesztése Herend TOP-1.2.1-VE1 2021-00036 azonosítási projekt horgászház létesítése továbbá út és közművek kivitelezése munkái miatt 2023. év folyamán időlegesen közlekedési és parkolási nehézségek várhatóak, melyhez megértésüket és türelmüket kérjük.
1. Általános szabályozási előírások:
a.) A horgászrend hatálya kiterjed a Herendi Horgász Egyesület tulajdonában lévő Herend 079/30, 079/31, 079/32, 079/33, 079/34 hrsz. ingatlanokra, az e területen lévő, az Egyesület halgazdálkodási jogosultságába tartozó 19-025-1-4 víztér-kóddal jelölt Herend I.-II.-III. horgásztavakon jogszerűen horgászó személyekre.
b.) A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni a halgazdálkodásról és halvédelemről szóló többször módosított 2013. évi CII. törvény, valamint a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló, ugyancsak többször módosított 133/2013. (XII. 29.) VM. rendeletben előírtakat.
c.) A horgászatot csak érvényes Magyar Horgászkártya, állami horgászjegy és fogási napló, valamint területi jegy, vagy napijegy birtokában, a fenti jogszabályok és jelen horgászrend betartása mellett lehet folytatni.
d.) Ezen kívül a horgásznak személyazonossága igazolására szolgáló arcképes igazolványt is magánál kell tartani. Az okmányoknak a horgászat során mindvégig a horgászatra jogosultnál kell lenni.
e.) Az Egyesület horgászrendje nem lehet ellentétes a fenti jogszabályokkal, az Országos Horgászrenddel, ugyanakkor annál szigorúbb korlátozásokat, szabályokat tartalmazhat. Tavainkon horgászni a horgászrendben leírtak alapján lehet, amely minden horgászra – egyesületi tagra, napi jegyesre – nézve kötelező érvényű, ezért a horgász a horgászat előtt köteles azt megismerni. A horgász jelen horgászrendet, mint a területi jegy elidegeníthetetlen részét köteles magánál tartani és amennyiben az ellenőr azt kéri, bemutatni.
f.) A helyi területi jegy váltásával a horgász polgári jogi szerződést is köt a jegy kiadójával és ennek keretében hozzájárul adatai, a hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
g.) A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre. Róla külön jogszabályi feltételek fennállása esetén a halőr kép, videó és hangfelvételt készíthet. Jogosulatlan horgászattal kapcsolatos bűncselekmény, szabálysértés esetén területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától maximum 5 évre eltiltható.
Az Egyesület halászati őrei elérhetőségei:
Dr. Szűcs Lajos +36 30/350-4795.
Győri Margit + 36 30/277-7120.
Palkovics István + 36 20/266-5560.
Szabó József + 36 20/580-5051
h.) A halászati őrök közfeladatot ellátó személyeknek minősülnek és feladataikat, intézkedési jogosultságukat az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről szóló törvény és végrehajtási rendeletei rögzítik.
i.) Tavainkon horgászni felnőtt horgásznak max.: 2 bottal és botonként 2 horoggal, ifjúsági horgásznak 1 bottal, 2 horoggal lehet. Gyermek horgász 1 bottal és csak úszós készséggel, 1 horoggal horgászhat. Tilos a gyermekhorgásznak más módszerrel (pl. pergetve, fenekezve, stb.) horgászni. A kishal-fogó háló 1 horgász készségnek számít (mérete max. 100x100cm).
j.) Az éjszakai horgászat tavainkon 2023. április 29-én /szombat/ 00.00 órától október 23-én /hétfő/ 24.00 óráig megengedett, ekkor a világító eszköz használata kötelező. Ifjúsági és gyermek horgász éjszaka nem horgászhat.
k.) Január 01-től február 28-ig minden estben napkeltétől 19 óráig, márciusban 21 óráig, április 01-től április 28.-ig 22 óráig, október 24-től 21 óráig, december 01-től 19 óráig lehet horgászni. Sötétedéskor a lámpagyújtás kötelező.
l.) A II. tónál a hídtól a III. tó kifolyó felé eső részen figyelemmel arra, hogy ezen területet az Elnökség a halak nyugalmi területének jelölte ki, horgászni tilos!
m.) Tavainkon az etetőhajó, továbbá bármilyen típusú halradar használata tilos!
n.) Az egyesület valamennyi horgásztaván a csónakból történő horgászat nem megengedett.
o.) A horgászat során a meghorgászott hely jelölésére használt eszközöket a horgászat befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani.
p.) Az egyesület tavaiban fürödni, a téli időszakban korcsolyázni tilos!
r.) A tavainkon a lékről történő horgászat tilos.
s.) Ugyancsak tilos az erre alkalmas helyen a vízben tartózkodva történő horgászat.
2. Területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások:
a.) Az egyesület területén a parti horgászatra alkalmas területeken érkezés sorrendjében bármely szabad hely elfoglalható. A stégek esetében, amennyiben a hely szabad, azt bármely jogszerűen horgászó személy szabadon elfoglalhatja, azonban a stégtáblán feltüntetett tulajdonost vagy tulajdonosokat megilleti az a jog, hogy amennyiben a tulajdonos megkéri az ott horgászó személyt, az köteles horgász helyet részére átadni. A külön, nem kijelölt horgászhelyek között legkisebb előirt távolság 5 m.
b.) A horgászhelyen, illetve a horgászat során természetvédelem szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata.
c.) Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint környezetvédelmi vagy halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás estén, továbbá az Egyesület Elnöksége által elrendelt munkavégzés miatt az Elnökség, a halászati őr a horgászatot vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. A korlátozás lehet általános vagy csak meghatározott területre kiterjedő.
d.) A horgász víz-, vagy környezetszennyezés észlelése esetén köteles azonnal az Egyesület Elnökségét vagy a halászati őrök valamelyikét értesíteni.
e.) A vízminőség védelme érdekében az etetéssel kapcsolatban az alábbi szabályokat kell alkalmazni: tavainkon az I. tó kivételével csak konzerv kukorica, gyári zacskós etetőanyag, dara, csonti, giliszta használható. Az I. tavon áztatás vagy főzés nélküli szemes takarmány kivételével a nagyobb mennyiségű (maximum alkalmanként 5kg) etetőanyag használata megengedett.
f.) Az I. tó kivételével az etetőanyag maximális mennyisége 1 kg. Egy etetőhelyen naponta 1 alkalommal lehet etetni. Mindenféle szemestakarmány nyers, vagy főtt állapotban való beszórása tilos!
g.) Az elvihető hal horgászhelyen történő konyhai előkészítése, feldolgozása, tisztítása tilos.
h.) A horgászat során keletkezett szemetet a horgász köteles a horgászat befejezését követően magával vinni.
i.) Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos, vagy bódult állapot esetén a halászati őr által a horgászat folytatása megtiltható, a terület azonnali elhagyására való felszólítás mellett.
j.) Tüzet gyújtani egyéb engedély hiányában csak az erre kiépített helyeken lehetséges. Mindennemű egyéb tűzgyújtás az egyesület területén tilos. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz teljes eloltását.
k.) A kiépített partvédőmű nem bontható meg, az ott lévő védelmi anyagok ideiglenesen sem hordhatók el.
l.) Az egyesület területén lévő műtárgyak, stégek és egyéb berendezési tárgyak csak rendeltetésszerűen használhatóak, stégek állagmegóvása a stégtulajdonosok kötelessége.
3. Tilalmi idők tavainkon
a.) Általános tilalom tavainkon 2023-ban nem kerül elrendelésre. Az Elnökség azonban felhívja a horgásztársak figyelmét, hogy a faj szerinti tilalmi idők változatlanul hatályban vannak.
b.) Így csukára február 1 – március 31, balinra, fogassüllőre, sügérre március 01 - április 30, kősüllőre március 01 – június 30, jász-keszegre, szilvaorrú keszegre április 15 - május 31, harcsára május 02. – június 15, pontyra május 02. – május 31, terjedő időszakban tilos horgászni! A tilalmi időben kifogott halat, a horogról történő kíméletes eltávolítás után azonnal vissza kell helyezni a tóba. Compóra égész évben megtartási, elviteli tilalmat rendelünk el.
c.) Haltelepítés utáni tilalom elrendelése az elnökség határozata alapján a körülmények mérlegelése után történik, melyről hirdetmény útján tájékoztatjuk a horgásztársakat.
4.) Méretkorlátozások
A ponty kifogható legkisebb mérete: 30 cm. A ponty kifogható legnagyobb súlya max. 4 kg.
A csuka kifogható legkisebb mérete: 50 cm, legnagyobb mérete: 65 cm.
Jász-, és szilvaorrú keszeg kifogható legkisebb mérete 20 cm
A süllő kifogható legkisebb mérete: 40 cm, legnagyobb mérete: 55 cm.
Kősüllő kifogható legkisebb mérete 25 cm.
A harcsa kifogható legkisebb mérete: 60 cm.
A balin kifogható legkisebb mérete: 40 cm.
5.) Elvihető mennyiségek
Felnőtt horgász esetében, naponta: 2 db ponty+1 db ragadozó +2kg egyéb, (napi darabszám-korlátozással nem védett) hal.
Felnőtt horgász esetében hetente:
4db ponty+2db ragadozó+7x2kg egyéb, (napi darabszám-korlátozással nem védett) hal. A hét ez esetben hétfő 00.00 órától, vasárnap 24.00-ig tart.
Felnőtt horgász esetében évente: 20 db (Ponty vagy ragadozó hal vagy napi darabszám-korlátozással védett) halat tarthat meg. Ezen belül a ragadozó halak közül maximum 5 db süllő vihető el. Az év jelen esetben a horgászrend időbeli hatályával egyezik meg, vagyis 2024. január 31-ig tart.
Az amur, mint nem őshonos hal az egyéb kategóriába kell számítani, de a fogási napló amur rovatába kell rögzíteni. Amennyiben a horgász a kifogott amur súlyával az egyéb kategória súly határát átlépi, a hal megtartható, de több egyéb kategóriába tartozó hal nem fogható, illetve tartható meg.
Ifjúsági horgász esetében naponta: 1db ponty+1db ragadozó+2kg egyéb, (napi darabszám-korlátozással nem védett) hal
Ifjúsági horgász esetében hetente: 2db ponty+1db ragadozó+7x2kg egyéb (napi darabszám-korlátozással nem védett hal)
Ifjúsági horgász esetében, évente: 12 db (ponty vagy ragadozó, vagy napi darabszám-korlátozással védett) hal fogható. Ezen belül a ragadozó halak közül maximum 2 db süllő vihető el.
Gyermek horgász esetében, naponta: 2kg (napi darabszám-korlátozással nem védett) hal
Gyermek horgász esetében, hetente: 7x2 kg (napi darabszám-korlátozással nem védett) hal
Amennyiben a felnőtt horgász megfogta az évente kifogható halak darabszámát területi jegy II. kiváltásával a napi és a heti fogható mennyiség betartása mellett összesen további 12 db (ponty vagy ragadozó hal vagy napi darabszám korlátozással védett) hal fogható. Ezen belül a ragadozó halak közül maximum 3 db süllő vihető el.
Ifjúsági horgász esetén a területi jegy II váltása esetén a napi és a heti fogható mennyiség betartása mellett összesen az ifjúsági horgász 7 db (ponty vagy ragadozó hal vagy napi darabszám korlátozással védett) hal fogható. Ezen belül a ragadozó halak közül maximum 1 db süllő vihető el.
A napi darabszám korlátozással védett halfajok a fogási naplóban megtalálhatók.
6.) Halvédelmi előírások
a.) Az egyesület területén olyan haltartó használható, mely megakadályozza a halak indokolatlan sérülését.
b.) Tilos a gyári mű-csalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, ugyancsak tilos egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából.
c.) Tilos a ragadozó hal horgászatánál az indokolatlan nyeletés.
d.) Tilos a horgászat során a bevetett készségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni.
e.) Tilos a kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása.
f.) Tilos a szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, a horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákban (ragadozó esetén száj bilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén később kifogott halra kívánja átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére, míg ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása, - az átvevő személyétől függetlenül. – értendő.
7.) Egyéb tudnivalók
a.) Az egységes horgászati okmányt 2024. február 28-ig az Elnökség által megjelölt helyen és időpontban személyesen - ekkor a tag kérelemre igazolást kap -, vagy az Egyesület címére tértivevényesen megküldött levél útján lehet leadni. Gyermekeknek is kötelező! A leadást elmulasztó, azt késve teljesítő vagy szabálytalanul összesített fogási naplót leadó horgász, a MOHOSZ által meghatározott összeget köteles megfizetni. Azon horgász, aki engedélyét nem az Egyesületnél adja le, tavanként adatokat köteles szolgáltatni, a kifogott halak mennyiségéről. Az ezt elmulasztó a tárgyévre nem kap területi jegyet!
b.) Az Egyesületbe belépő új tag 70.000,- Ft belépési díjat köteles megfizetni. Új tagnak minősül az a személy is, aki korábban ugyan tag volt, de tagsági viszonya bármely okból megszűnt.
c.) A gyermek horgász a 14. életévének betöltését követő évben 35.000,- Ft belépési díjat köteles megfizetni. Folyamatos tagsági viszony esetén, ugyanezen személy a 18. életévének betöltését követő évben további 35.000.- Ft belépési díjat köteles megfizetni. A belépési díj a gyermekből ifjúságiba, illetve az ifjúságiból felnőttbe átlépő személy estén az esedékesség évében kérelemre részletekben is teljesíthető.
d.) A 12 évesnél idősebb állami horgászvizsgát tett horgász ifjúsági horgásznak minősül! Gyermek és a 14 év alatti ifjúsági horgász 14 éves korig kizárólag felnőtt felügyelete mellett horgászhat!
e.)Horgászatnál az Egyesület területén súlymérő eszköz használata kötelező!
f.) Fogási napló vezetése: A horgász a fogási napló éves naptár részében a horgászat megkezdése előtt köteles megjelölni a horgászati tevékenység megkezdésének napját. Az első darabszám korlátozással érintett hal megfogását, ennek hiányába a darabszám korlátozással nem érintett hal fogása esetén a horgászat végén fogási naplóban fel kell tüntetni a halgazdálkodási vízterület (Herend 1., 2., 3., tó) megnevezését, valamint a területi jegyen szereplő víztér-kódot (19-025-1-4). A horgász a kifogott, és megtartani kívánt darabszám korlátozás alá eső halat a horogtól való megszabadítás után azonnal köteles a fogási naplóba bejegyezni és annak pontos időpontját rögzíteni. A darabszám korlátozással nem védett halfajok mennyiségét, azok össztömegében kifejezve a horgászat befejezését követően a vízpart elhagyása előtt köteles a fogási napló megfelelő rovatában rögzíteni.
g.) A horgász a megtartani nem kívánt halat – horgászverseny kivételével – a horogtól történő megszabadítást követően azonnal köteles a vízbe visszahelyezni. A kifogott és megtartani kívánt, fogási naplóba beírt halat a vízpart elhagyását megelőzően, csak gyorsan és kíméletesen leölve szabad elvinni. A 30 cm-nél kisebb testhosszúságú hal elszállítható élve is, kizárólag olyan tárolóedényben, amely biztosítja a szükséges oxigén tartalmú vizet és minimalizálja az állatot ért stressz-hatásokat.
h.) Horgászverseny: A pontos időpont tavaszi telepítés függvényében kerül meghatározásra. A horgászversenyen fogott halakat élve kell tartani és legkésőbb a horgászverseny végén a mérlegelés után a tóba vissza kell engedni!
i.) Parkolás: I. tónál az épületek mögött. A házak között a tulajdonos parkolhat. Az I. tó partfal alatti alsó és felső rézsűre járművel behajtani TILOS!
II. tónál a kapu és a Közösségi ház között parkolni az útnak a tó felőli oldalán lehet, a házak között és előtt a tulajdonos parkolhat. A szerszámos tárolónál a tároló jobb oldalán és a házak között a tulajdonos parkolhat.
A III. tónál a táblával jelzett kialakított parkolóban lehet. Egyéb helyeken a parkolás tilos! Ugyan csak tilos a gépjárművel a tavak közvetlen partján parkolni!
Az egyesület területén tartandó rendezvényekhez az Elnökségtől engedélyt kell kérni. Ez alól kivétel a családi rendezvény, de ilyen esetben sem megengedett a 23 óra utáni hangos zene hallgatása.
j.) Kutyát a helyi Önkormányzat ebtartási rendelete szerint lehet az egyesület területére bevinni, az nem veszélyeztetheti mások testi épségét és nem zavarhatja pihenését, nyugalmát. Éjszakai horgászatnál a kivilágítás más horgászt nem zavarhat. Reflektor, erős fényű hálózati világítás használata nem megengedett. Tavainkon az elektromos kapásjelző hangereje másokat nem zavarhat. Éjszakai horgászatnál hangjelzéssel nem használható.
k.) A horgász a bevetett készségeitől csak látótávolságra távolodhat el, oly módon, hogy kapás esetén bevághasson. Megszegése fegyelemsértés. Az őrizetlenül hagyott, bevetett felszerelést a halászati őr a vízből kiveszi, raktárba helyezi. A fegyelmi eljárást követően kerül visszaszolgáltatásra jogos tulajdonosának.
l) Környezetvédelmi munka: 12 óra. Elvégzése és a 24 órás szolgálat minden egyesületi tag számára kötelező.
A környezetvédelmi munka megváltási díja 4000.-Ft/óra, melyet a tagság meghosszabbításakor, engedély kiváltásakor kell kiegyenlíteni. A 24 órás szolgálat alatt környezetvédelmi munkaórát elszámoltatni nem lehet.
A környezetvédelmi munka a 70 év feletti és mozgáskorlátozott horgásztársak részére nem kötelező.
m.) Közösségi Ház használati díja a közgyűlés döntése szerint egyesületi tag részére 20.000Ft/nap, nem egyesületi tag esetén 40.000Ft/nap. A Közösségi Ház használatának rendjét az Elnökség határozza meg.
n.) Ellenőrzés: A horgászt ellenőrizni jogosultak a halászati őrök, akikhez az Egyesület Elnökségének tagjai, a Felügyelő-, és Fegyelmi Bizottság elnökei és tagjai vannak ellenőr társként beosztva. Ezen kívül a Közgyűlés által megválasztott és ellenőrzésre feljogosított, igazolvánnyal ellátott egyesületi ellenőrök. A 24 órás szolgálat és az egyesületi ellenőrök (szabálytalanság észlelésekor) értesíti a halászati őröket, akik a szükséges intézkedéseket megteszik.
o.) A 24 órás szolgálat május 13-án 16 órától kezdődik és augusztus 31.-ig tart. A hiányzó létszám pótlása önkéntes jelentkezés alapján történik. A 24 órás szolgálat az egyesület által biztosított feltöltő kártyás +36 20 2564932 telefonszámon érhető el. A szolgálatot az egyesület titkára osztja be. Méltányolható kérelmeket az éves engedély kiváltása során lehet megtenni. A szolgálatot elmulasztó 15.000 Ft-ot köteles fizetni.
8. Záró rendelkezések:
a.) A Herendi Horgász Egyesület, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
b.) Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgászbaleset biztosítási feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást.
c.) A horgász a vízparton, a horgászterületen elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati és vízi létesítményeket kizárólag saját felelősségére használhatja.
d.) Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a Horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok, továbbá az egyesület Fegyelmi szabályzatának rendelkezései és előírásai az irányadók.
Kérjük a horgásztársakat, ha az Egyesület területén szabálytalanságot látnak, vagy rendkívüli eseményt észlelnek, a következő személyeket értesítsék: Kaizer László elnök 20/359-1354, Dr. Szűcs Lajos elnökhelyettes 30/350-4795, Dávid József titkár 30/377-7390, Győri Margit gazdasági felelős 30/227-7120 vagy az Egyesület halászati őreit.
Kellemes pihenést, kikapcsolódást, jó fogást kívánunk.
Herend. 2023. Január 28.-án.
Herendi Horgász Egyesület Elnöksége
A Herendi Horgász Egyesület 2024. november 30-án (szombat) HORGÁSZVERSENYT rendez Herend II-es számú horgásztaván.
Környezetvédelmi munka 2024. november 9-én, szombaton
Kedves Horgászok!
2024. november 9-én (szombaton) 08:00 órai kezdéssel közösségi munkát végzünk tavainknál.
A tervezett munka:
- területrendezés,
-őszi takarítás
-közös vízóraaknák víztelenítése.
Felhívjuk a vízhálózatra már rákötött bungitulajdonosok figyelmét, hogy az épületek víztelenítését ezen a napon végezzék el, mert most lesz alkalmuk a vízórák, víztelenítő csonkok megközelítésére
Kérjük a tisztelt Horgásztársakat, hogy részvételükkel minél nagyobb létszámban járuljanak hozzá területünk rendbe tételéhez.
Tisztelettel:
ELNÖKSÉG